Poliwęglan mleczny – co to takiego?

Budownictwo Dom

Wśród sztucznych materiałów używanych zamiast szkła sporą popularnością cieszy się płyta poliwęglanowa. Zwykle jednak widuje się ją w wersji przezroczystej, podczas gdy nie jest to jedyny wariant dostępny na rynku. Czy wiesz, czym charakteryzuje się tzw. poliwęglan mleczny? Jeśli to pojęcie wciąż jest Ci mało znane, zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Różne oblicza poliwęglanu

Poliwęglany to w gruncie rzeczy nazwa całej grupy polimerów z grupy poliestrów. Poprzez termoformowanie powstaje z nich znana nam wszystkim forma – płyta poliwęglanowa. Może mieć różną strukturę, z kanalikami lub bez. W tym wpisie chcemy jednak skupić się na kolorze. Tuż po zakończeniu procesu produkcji poliwęglan jest po prostu przezroczysty i bezbarwny. Duża część płyt taka już pozostanie i w takiej wersji trafi do sprzedaży. Płyty z poliwęglanu można jednak również barwić. Odbywa się to techniką barwienia w masie. Tak powstają płyty zwane dymionymi oraz mlecznymi.

Poliwęglan mleczny, czyli jaki?

Poliwęglan mleczny czy też poliwęglan opal można by określić jako biały, jednak nie znaczy to, że traci on całkiem swoją przezroczystość. Wciąż przepuszcza promieniowanie słoneczne, jednak w mniejszym stopniu niż wariant bezbarwny. Co więcej, zmienia światło w rozproszone. Daje to bardzo przyjemny dla oka efekt. Poliwęglan mleczny jest czasem mylony z poliwęglanem dymionym. Te drugi jednak nie jest biały, a brązowy i użyty na zadaszenie potrafi zmienić kolor pomieszczenia. Poliwęglan opal zaś ładnie rozjaśnia wnętrze. Poliwęglan barwiony ma również tę zaletę, że zapewnia więcej prywatności niż przezroczysty. Zabudowując nim balkon, zyskasz osłonę nie tylko przed promieniami słońca, ale również przed wzrokiem sąsiadów. Płyta poliwęglanowa w wersji mlecznej dostępna jest u producentów tworzyw sztucznych w tych samych wielkościach, grubościach, a także strukturach, co poliwęglan bezbarwny.

Która płyta poliwęglanowa jest najlepsza

Tak bogaty wybór wariantów sprawia, że możesz mieć wątpliwości w kwestii wyboru konkretnego rodzaju. Ciężko jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule akapitu. Wszystko zależy od potrzeb. Poliwęglan przezroczysty zastosowany na zadaszenie czy też innego typu przeszklenie zapewni przejrzystość i przepuści dużo słońca, i ciepła. Poliwęglan mleczny nada się np. do szklarni, gdzie uprawia się rośliny, które nie potrzebują tego słońca zbyt wiele. Co ciekawe, poliwęglan dymiony stosowany jest często w celach dekoracyjnych. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że dość szybko się nagrzewa, co może skutkować głośnymi, nie zawsze przyjemnymi dla ucha trzaskami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *