Bezpieczne użytkowanie zbiorników – na co zwrócić uwagę?

Biznes Budownictwo

Zbiorniki przeznaczone do magazynowania różnego rodzaju płynów, w tym oleju napędowego, znajdują zastosowanie w przeróżnych dziedzinach – są wykorzystywane zarówno w przemyśle i rolnictwie, jak i przez indywidualnych klientów. Niezależnie od wielkości i rodzaju eksploatowanych produktów, należy szczególną uwagę zwrócić na ich szczelność. Uszkodzone zbiorniki narażają nie tylko życie ich użytkowników, lecz także środowisko naturalne. Od czego zależy ich dobry stan techniczny?

Dobry stan techniczny zbiorników – na co zwrócić uwagę?

Aby mieć pewność, że zbiornik na olej napędowy jak np. https://globe-zbiorniki.pl/zbiorniki/zbiorniki-do-paliw-on/  bądź inne płyny jest bezpieczny, powinno się zwrócić uwagę na to, w jaki sposób został on zaprojektowany i wyprodukowany. Produkt musi, bowiem spełniać obowiązujące kryteria, wpisując się w ustalone normy, po to by przez wiele lat działać niezawodnie, zachowując przy tym trwałość i wydajność.

Jakość zbiorników

Równie ważne jest użytkowanie zbiorników, które powstały na bazie tworzyw wysokiej jakości. Najtrwalszym, dostępnym na rynku surowcem jest polietylen, który zabezpiecza przed:

– szkodliwym działaniem promieniowania UV,
– powstawaniem różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych (jest niewrażliwy na ścieranie),
– wysoką temperaturą.

Ponadto tworzywo to charakteryzuje się odpornością chemiczną, a także dobrą izolacyjnością.

Innym popularnym materiałem wykorzystywanym do wyrobu zbiorników jest metal. Również i te produkty zwykle wyposażone są w specjalne systemy, takie jak układ zabezpieczenia czy układ sygnalizacyjny.

Dodatkowe systemy

Bardzo ważnym czynnikiem odgrywającym kluczową rolę przy błyskawicznym wykryciu ewentualnej awarii zbiornika jest wyposażenie go w dodatkowe systemy sygnalizujące wszelkie nieprawidłowości, takie jak alarmy wizualne bądź dźwiękowe. Produkty wysokiej jakości powinny być wzbogacone o:

– przekaźniki kontroli poziomu cieczy, który uruchamia alarm po osiągnięciu maksymalnego bądź minimalnego poziomu płynu,
– urządzenie wykrywające przecieki,
– panel sterujący, dzięki któremu możliwe jest monitorowanie działania układu dystrybucyjnego.

Wykonanie zbiornika

Istotnym elementem gwarantującym bezpieczeństwo jest technologia użyta do wyprodukowania poszczególnych zbiorników. Warto zwrócić uwagę na produkty wykonane metodą dwupłaszczową (np. https://globe-zbiorniki.pl/produkt/zbiornik-mobilny-combi-na-olej-napedowy/), ponieważ składają się one nie z jednej, lecz z dwóch warstw. Wewnętrzna jest przeznaczona do gromadzenia paliwa, zewnętrzna natomiast ochrania przed:

– wnikaniem płynów w głąb gleby i wody gruntowej,
– wydzielaniem szkodliwych oparów zanieczyszczających powietrze.

Warstwowa budowa zapewnia bezustanną ochronę zbiornika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *