Jak nie płacić za pomoc drogową za granicą?

Motoryzacja Podróże

Wiele osób decyduje się na wakacyjny wyjazd na urlop za granicą. Często też zdarzają się zagraniczne podróże służbowe lub inne sytuacje wymagające korzystania z samochodu poza Polską. Nikt jednak nie przewidzi sytuacji, w której zawiedzie akumulator, koła lub silnik, nie mówiąc już o stłuczce, kolizji czy wypadku. W takiej sytuacji pomoc drogowa 24h może okazać się niezbędna. Każdy zdaje sobie sprawę, że holowanie lub nawet drobne naprawy mogą nas słono kosztować. Co zrobić, by uniknąć takich wydatków?

Za co możemy zapłacić?

Jeśli ubezpieczenie nie pokrywa całodobowej pomocy drogowej za granicą, to koszty mogą okazać się naprawdę poważne. Gdy w grę wchodzi jedynie naprawa, to sytuacja nie jest jeszcze najgorsza. Jeżeli natomiast konieczne stanie się odholowanie samochodu do warsztatu, to zapłacimy nie tylko za przejazd lawetą do mechanika, ale także za jej dojazd na miejsce awarii samochodu. Do tego dojdą opłaty za załadowanie pojazdu i jego rozładunek w warsztacie. Zależą one też od rozmiarów samochodu i tego, czy jest on w stanie wjechać na lawetę. Do rachunku doliczone zostaną ponadto wszelkie opłaty wynikające z jazdy po płatnych drogach i autostradach. Jeśli potrzebna będzie pomoc drogowa Hannover, to koszty holowania do warsztatu znajdującego się 100 km od miejsca awarii lub wypadku mogą wynieść około 2300 zł. Jeśli zabraknie nam paliwa na autostradzie, to za jego dowóz zapłacimy 600 zł.

Z jakiego ubezpieczenia warto skorzystać?

W przypadku konieczności skorzystania z pomocy firmy, jaką jest całodobowa pomoc drogowa, ubezpieczenie Assistance dodawane do polisy OC może wystarczyć. Natomiast jeśli do awarii pojazdu lub wypadku dojdzie za granicą, okaże się bezużyteczne. Warto zatem przed zagranicznym wyjazdem pomyśleć o wykupieniu dodatkowego Assistance zawierającego szeroki zakres usług związanych z pomocą drogową. Obejmuje ona: naprawę pojazdu na miejscu, holowanie do warsztatu, dowóz paliwa, a nawet samochód zastępczy czy nocleg dla kierowcy i pasażerów do czasu usunięcia awarii. Dodatkowe Assistance może być zarówno długoterminowe, jak i obejmować jedynie okres wyjazdu. Szczególnie warto z niego skorzystać, gdyż za tydzień takiej ochrony na terenie Europy zapłacimy najwyżej 50 zł. Pamiętajmy jednak, by dokładnie zapoznać się z warunkami umowy, by wiedzieć, jaka pomoc drogowa nam przysługuje i na jakich warunkach odbędzie się darmowe holowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *