Jakich błędów nie popełniać podczas holowania samochodu?

Motoryzacja

Awaria, kolizja czy wypadek to stresujące sytuacje, które przydarzyć mogą się każdemu kierowcy. W wielu przypadkach niezbędne jest wówczas odholowanie samochodu do najbliższego warsztatu. Jak zrobić to prawidłowo? Jakich błędów unikać.

 

Jeżeli właściciel samochodu posiada stosowne ubezpieczenie, może bezpłatnie skorzystać z usługi, jaką jest holowanie Słubice, gwarantując swojemu pojazdowi w pełni bezpieczny transport.  W nieco gorszej sytuacji są ci, którzy nie zdecydowali się na wykupienie polisy assistance. Jakiego rodzaju błędy są przez nich najczęściej popełniane? Pierwszy z nich to nieprawidłowe użycie świateł w holowanym pojeździe. Spora część kierowców ustawia w nich światła awaryjne, nie zdając sobie sprawy z tego, że mogą one stanowić zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jadąc za takim pojazdem nie wiadomo bowiem, jaki manewr zamierza on wykonać w danym momencie. Obowiązkiem osoby prowadzącej uszkodzony samochód jest włączenie świateł pozycyjnych. Dotyczy to w szczególności warunków gorszej widoczności. W samochodzie holującym ustawić powinno się natomiast światła mijania.

Kolejny często popełniany przez kierowców błąd to niesprawność samochodu. Przed podjęciem decyzji o holowaniu auta należy sprawdzić, czy pojazd posiada sprawny układ kierownicy, hamulce (wystarczy, że sprawny będzie 1 układ hamulcowy; jest on możliwy na połączeniu sztywnym o długości nie przekraczającej 3 metrów) oraz światła. Jeżeli tak nie jest, niezbędne będzie wezwanie lawety.

Holując samochód, pamiętać powinno się o dopuszczalnej prędkości. W terenie zabudowanym poruszać należy się z prędkością nieprzekraczającą 30 km/h, a poza nim — do 60 km/h. Za każde przekroczone 10 km/h otrzymać można mandat w wysokości 50 złotych.

Następna bardzo ważna kwestia to odpowiednie oznakowanie holowanego pojazdu. Po lewej stronie tylnej szyby znajdować powinien się trójkąt ostrzegawczy. Jeżeli nie jest on wystarczająco widoczny, umieścić można go na zewnątrz samochodu. Do jego oznakowania można dodatkowo użyć pomarańczowego światła błyskowego, tak zwanej bomby. Niemniej istotna jest widoczność linki holowniczej, która powinna mieć kolor biało — czerwony. Jeżeli tak nie jest, należy przywiązać do niej czerwoną lub żółtą chorągiewkę.

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, osoba holująca ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody poniesione w czasie holowania. Odholowywany pojazd jest tutaj traktowany w taki sam sposób, jak przyczepy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *