Co robić, gdy na trasie zabraknie nam paliwa?

Motoryzacja

Jednym z najczęściej popełnianych przez kierowców błędem jest ignorowanie komunikatów o kończącej się benzynie. Jazda na oparach paliwa narazić może nas na dodatkowe, niepotrzebne wydatki. Rezerwa w baku w przeciętnym samochodzie wynosi średnio 6 litrów paliwa, co przekłada się na ponad 100 kilometrów jazdy. Jak się jednak okazuje, mimo że znajduje się ono w aucie, nie oznacza to, że trafiać będzie do silnika. Co robić, jeżeli w czasie podróży dojdzie do jego całkowitego wyczerpania?

Mimo że w nowoczesnych modelach samochodów kontrolka rezerwy zapala się przy wskazywanym przez komputer podkładowy zasięgu kilkudziesięciu kilometrów, w rzeczywistości, zanim dojdzie do całkowitego wyczerpania paliwa, auto jest w stanie przejechać nawet wspomniane 100 kilometrów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to regułą obowiązującą wszystkie pojazdy, jakie poruszają się po drogach. Wiele zależy tutaj od prędkości i stylu jazdy oraz rodzaju drogi. Najgorszy scenariusz to taki, w którym kontrolka rezerwy świeci się od dłuższego czasu podczas jazdy po autostradzie. Na drogach szybkiego ruchu odcinki pomiędzy stacjami paliw wynosić mogą bowiem nawet kilkadziesiąt kilometrów. W związku z tym, warto przyjąć, że bezpieczny zasięg dla samochodu na rezerwie to około 50 km/h.

Co należy zrobić w sytuacji, w której poziom paliwa w zbiorniku wynosi 0? Znacząca część starszych samochodów nie jest wyposażona w komputer, który na bieżąco wyliczałby dostępną wartość zasięgu. Na szczęście, zanim pojazd ostatecznie zgaśnie, zaczyna się szarpać i krztusić. Jeżeli tylko zaobserwujemy tego typu objawy, należy jak najszybciej znaleźć bezpieczne miejsce i zatrzymać w nim samochód. W nieco gorszej sytuacji są posiadacze nowoczesnych aut, w przypadku których skończenie się paliwa skutkuje nagłym zgaśnięciem jednostki napędowej. Tego typu sytuację można jednak przewidzieć, obserwując wskazania komputera pokładowego.

Jak najlepiej pozyskać paliwo? Możliwości jest kilka. Jedną z nich jest skontaktowanie się z firmą, taką jak pomoc drogowa Świecko Słubice oferującą usługę awaryjnego dowozu paliwa. Jej cena wynosi średnio między 50 a 150 złotych + koszt paliwa. Przed wykonaniem telefonu do pomocy drogowej, warto w pierwszej kolejności zadzwonić do agenta ubezpieczeniowego i sprawdzić, czy dowóz paliwa przysługuje w ramach wykupionej polisy AC/assistance. Inny sposób na zdobycie paliwa to skontaktowanie się z rodziną lub przyjaciółmi i poproszenie o poproszenie o jego przywiezienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *