Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Lifestyle

Przedszkole Lublin to nowy etap nie tylko w życiu dziecka, ale również rodzica. Nie zawsze jest to łatwy czas, nader często przepełniony jest strachem i stresem, ponieważ dziecko zmuszone jest się odnaleźć w nowym środowisku, wśród nieznanych dzieci, w grupie, w której panują określone zasady. Aklimatyzacja jest nierzadko żmudnym procesem, dziecko, bowiem musi się dostosować do panujących zasad, oczekiwań rodziców i nauczycieli, a także nastawić się na przyjmowanie wiedzy. Jak zatem przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

Niektórzy rodzice wymagają od swoich pociech zbyt wiele, wywierając nazbyt wielką presję, oczekują najlepszych ocen, wzorcowego zachowania, szybkiej adaptacji, natychmiastowego zaprzyjaźnienia się z rówieśnikami. Takie podejście niestety nie pomoże twojemu dziecku się zaaklimatyzować. Przedszkole będzie kojarzyć mu się raczej z nieprzyjemnym obowiązkiem i to jeszcze zanim będzie miało okazję do niego pójść.

Rodzic powinien opowiadać dziecku o własnych doświadczeniach ze szkołą, wspominając dobre chwile, a te trudniejsze przedstawiać wraz z potencjalnym rozwiązaniem. Nie wolno skupiać się na negatywnych aspektach, nie należy powtarzać dziecku, że sobie nie poradzi, nie godzi się straszyć szkołą. Stwórz pozytywny obraz przedszkola. Wspólnie kompletujcie wyprawkę, wybierzcie plecaczek i niezbędne przybory.

Zamiast powtarzać o swoich oczekiwaniach, kieruj uwagę na indywidualne możliwości dziecka. Buduj jego pewność siebie, chwal słownie i poprzez nagrody, skupiaj się na mocnych stronach pociechy. Rozwiązujcie wspólnie problemy, nie wytykaj błędów, razem je korygujcie.

Staraj się zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa. Niech wie, że jest kochane i doceniane.

Strach przed pójściem do przedszkola, załagodź zabawą w szkołę, dzięki temu nie tylko spędzicie wspólnie czas, ale również będziesz mogła porozmawiać o obawach dziecka. Czytanie tematycznych książek również może pomóc w zrozumieniu tej życiowej zmiany.

Rozmawiaj z dzieckiem jak najwięcej, starając się w pozytywny sposób wyrażać się o przedszkolu. Opowiadaj o tym jak wygląda taka placówka i typowy plan dnia. Przedstaw nowe i nieznane, jako coś ekscytującego. Zwróć uwagę na poznanie nowych dzieci, na nowe zajęcia i zabawę.

Ucz dziecko szacunku do innych dzieci i dorosłych, a także do rzeczy innych i swoich, ucz zwrotów grzecznościowych i przypominaj o myciu rąk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *