okulary przeciwsłoneczne

Jak zabezpieczyć się przed słońcem

Lifestyle

Kiedy zima zbliża się ku końcowi i słońce zaczyna przebijać się coraz częściej przez chmury, zaczynamy wpadać w wakacyjny nastrój, planować urlop, często również robimy wietrzenie w szafie i odświeżamy garderobę. Z wielką ulgą myślimy o momencie, kiedy wreszcie będzie można schować ciężkie buty i płaszcze do szafy na następny sezon. Chętnie również w tym czasie śledzimy trendy modowe. Ważne, żeby w tych wszystkich przygotowaniach do słonecznych czasów nie zapomnieć o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa podczas przebywania na słońcu. I o ile wiele osób ma nawyk ochrony swojej skóry, o tyle jeśli chodzi o ochronę oczu to często o tym zapominamy traktując okulary jak ozdobę, nie niezbędną ochronę.

Okulary przeciwsłoneczne UV

Podobnie jak ochrona skóry, na słońcu liczy się również ochrona oczu. Niestety zwykłe okulary, które posiadają przyciemnione szkła nie zapewnią nam bezpieczeństwa, jakby się wydawało. Warto więc poszukać okularów, które posiadają odpowiednie filtry zabezpieczające przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Ich zadaniem jest blokowanie promieni UV w taki sposób, żeby nie miały możliwości przedostania się do naszych oczu. Z takich okularów należy korzystać nie tylko w czasie wakacji, ale również w słoneczne jesienno-zimowe dni, kiedy słońce również jest bardzo intensywne. Jeżeli potrzebujemy okularów do podstawowych czynności, takich jak spacer, wyjście na zakupy, albo przebywanie na plaży, warto zakupić okulary z oznaczeniem UV400, chronią one przed promieniami UVA, UVB w 99%. Jeżeli jesteśmy osobami aktywnymi i uprawiamy sporty na zewnątrz, szczególnie jeżeli jest to żeglarstwo, kajakarstwo, biegi narciarskie oraz inne sporty, gdzie jesteśmy narażeni na światło odbijające się od powierzchni, warto dodatkowo używać okularów z polaryzacją, dzięki której światło odbijające się nie będzie dodatkowo drażniło wzroku. Jak wiadomo polaryzacja to zdolność soczewki do blokowania światła odbitego od powierzchni. Filtry polaryzacyjne nie tylko redukuje refleksy, ale również wyostrza kontrasty, co poza wyżej wymienionymi sytuacjami, może być również bardzo pomocne podczas jazdy samochodem. Jeżeli dodatkowo mamy problemy ze wzrokiem możemy szukać okularów z filtrem fotochromowym, dzięki którym okulary potrafią dopasować się do warunków panujących na zewnątrz i przyciemniają bądź rozjaśniają szkła, dzięki czemu pomagają korygować wzrok, a jeśli potrzeba chronią oczy przed słońcem.

Wpływ promieniowania UV na wzrok.

Doskonale wiemy, że promieniowanie UV ma negatywny wpływ na skórę, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że może to dotyczyć również oczu, które są bardzo delikatnym narządem. Zarówno soczewka, jak i rogówka stanowią naturalne bariery, które mają chronić struktury położone głębiej, dlatego właśnie to one są najczęściej uszkodzone. Najczęstsze choroby oczu wywołane przez promieniowanie UV to zapalenie spojówek i rogówki, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, tłuszczyk i skrzydlik, czyli zwyrodnienia spojówek mające bezpośredni związek z długą ekspozycją na słońce. Większość tych schorzeń można leczyć jedynie operacyjne, a w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej następuje znaczne pogorszenie wzroku lub jego całkowita utrata. Promieniowanie UV może również doprowadzić do nowotworu, który jest niezmiernie trudny w leczeniu i często okaleczający. Wszystko to powinno nam uświadomić jak ważna jest skuteczna ochrona przed szkodliwym promieniowaniem.

Podsumowanie.

Świadomość, że okulary UV są niezbędnym wyposażeniem podczas przebywania na słońcu, pomoże nam wybrać właściwe. Dzięki temu szerokim łukiem będziemy omijać wszelkie bazary i drogerie proponujące nam plastikowe okulary, które nie tylko nie chronią oczu, ale wręcz mogą zaszkodzić. Warto również pamiętać, że profilaktyka zawsze jest tańsza niż leczenie, dlatego warto zainwestować w dobre okulary z filtrem UV, dostosowane do naszych potrzeb i posiadające odpowiedni certyfikat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *