Inhalatory – know how

Zdrowie

Z czym to się je?

Inhalator to urządzenie, które umożliwia przyjmowanie leku w postaci rozpylonej mgiełki. Dużą zaletą tak stosowanych leków jest to, że działają miejscowo tam, gdzie są potrzebne, a ich działanie na cały organizm jest zredukowane do minimum. Bardzo rzadko dzięki temu występują również ogólne działania niepożądane. Najczęściej podawane za pomocą inhalatora są leki o działaniu rozszerzającym oskrzela oraz sterydy wziewne, można również tą drogą podawać mukolityki (leki rozrzedzające wydzielinę oskrzelową i ułatwiające jej odkrztuszenie). Wymienione rodzaje leków są przepisywane przez lekarza, jednak w warunkach domowych można także zrobić inhalację z roztworu soli fizjologicznej (nawilżającą) lub hipertonicznego roztworu soli (o działaniu wykrztuśnym) – oba rodzaje świetnie sprawdzają się podczas przeziębienia, są bezpieczne dla dzieci i kobiet w ciąży i nie wchodzą w interakcje z innymi lekami na przeziębienie.

Jaki inhalator wybrać?

Istnieje kilka rodzajów inhalatorów. Najczęściej stosowane są pneumatyczne – tłokowe i kompresorowe. Ich działanie opiera się na wyrzuceniu sprężonego powietrza, które podczas przejścia przez komorę nebulizatora rozpyla mgiełkę leku. Są wytrzymałe, mają możliwość pracy ciągłej i można je stosować z każdym rodzajem leku, ale wymagają podłączenia do gniazdka, są dość głośne, duże i skomplikowane w budowie. Inhalatory membranowe natomiast mają kompaktowe wymiary, są ciche i mogą być zasilane bateriami, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w podróży. Nie można jednak przy ich pomocy inhalować każdego rodzaju leku, nie poradzą sobie np. z roztworem kwasu hialuronowego. Inhalatory ultradźwiękowe są ciche i poręczne a ponadto generują mgiełkę o bardzo dobrym rozproszeniu i wielkości cząstek. Ich wadą jest to, że można je stosować tylko z wybranymi grupami leków.

Gdzie kupić?

Dzisiaj inhalatory są bardzo powszechne w użyciu, dlatego też kupimy je w wielu miejscach – w aptekach czy sklepach medycznych, ale również w marketach czy drogeriach, które nie mają w ofercie sprzętu typowo medycznego. Jeśli jednak zależy nam na odpowiednim dobraniu parametrów inhalatora oraz na urządzeniu najwyższej jakości, powinniśmy udać się do sklepu medycznego (może być online, np https://medyczny-rzeszow.pl/c/63/inhalatory-oraz-akcesoria.html ). W sklepie medycznym zaopatrzymy się również w inne niezbędne podczas choroby rzeczy, jak termometr, środki do mycia czy podkłady higieniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *