zawód murarz

Najbardziej deficytowe zawody

Biznes Lifestyle

Nieustannie zmieniający się rynek pracy sprawia, że z roku na rok przeszacowują się najchętniej wykonywane zawody. Prace, które jeszcze kilka bądź kilkanaście lat temu cieszyły się ogromnym powodzeniem, dzisiaj określamy mianem deficytowych. Co to właściwie oznacza?

Jakie są najbardziej deficytowe zawody w Polsce?

Zawody deficytowe to takie, w których obszarze nieustająco brakuje chętnych ludzi do pracy. Specjalistów nie ma pod dostatkiem np. w branży transportowej oraz budowlanej, chociaż wciąż najciężej znaleźć wyspecjalizowanych pracowników fizycznych. Poniżej kilka wybranych zawodów deficytowych.

1. Murarz

Głównym zajęciem wykwalifikowanego murarza jest przede wszystkim praca przy budowie elementów np. ceglanych, zespalanie ich ze sobą, a także ich układanie oraz praca w istniejących już, zbudowanych budynkach, gdzie zajmuje się ich przebudową bądź remontem. Trzeba pamiętać, że zawód ten nie jest łatwy, ponieważ wymaga dużej siły i sprawności fizycznej (murarze bardzo często są zmuszeni do przenoszenia ciężkich przedmiotów) oraz zręczności i zdyscyplinowania podczas poruszania się po rusztowaniach.

2. Hydraulik

Zawód hydraulika również nie należy do najłatwiejszych, ponieważ bardzo często jest wykonywany w ciężkich warunkach, przy słabym oświetleniu, w miejscach cechujących się intensywnym hałasem i sporym zanieczyszczeniem powietrza. Montaż i budowa instalacji kanalizacyjnej lub centralnego ogrzewania są wykonywane na bazie rysunków technicznych, które musi odczytać hydraulik.

3. Pielęgniarka

Zawód, który kiedyś cieszył się niebywałym powodzeniem, dzisiaj nie cieszy się już tak wielką popularnością ze względu na niezbyt wysokie zarobki oraz ilość potencjalnie przepracowanych godzin, także w dni wolne i święta. Pielęgniarki przede wszystkim
zajmują się pacjentami: podają leki, tlen, mierzą temperaturę i ciśnienie krwi, wymieniają opatrunki na nowe, asystują podczas operacji, choć ich zakres obowiązków jest bardzo szeroki.

4. Krawiec

Obecnie większość osób decyduje się na zakup gotowych ubrań w sklepach, co przekłada się na mniejsze zainteresowanie usługami krawców. Krawiec pracujący samodzielnie, nie zajmuje się jedynie nanoszeniem poprawek na gotowe już rzeczy, szyje również ubrania od podstaw, a także projektuje. Nieco inaczej wygląda praca krawca zatrudnionego w firmie. Nad zrealizowaniem jednego projektu pracuje cały szereg osób, a każda z nich musi wykonywać konkretnie przydzielone zadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *