Podstawą każdej gospodarki jest aktywność osób w niej działających. Ty także możesz zostać przedsiębiorcą. Wystarczy dobry pomysł + kilka działań do wykonania i to wszystko.
Jak zacząć?
Najpierw pomyśl co chcesz robić? Później pomyśl jak chcesz to robić?
Jeśli już masz odpowiedź na te dwa proste pytania zacznij działać.
1. Pierwszy krok to:
– udaj się do najbliższego urzędu miasta lub gminy pobierz i wypełnij odpowiedni wniosek.
– jeśli nie chcesz się ruszać z domu odpal laptopa i na odpowiedniej stronie wypełnij odpowiedni wniosek.
– ten wniosek to papierowe zgłoszenie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
– ta strona to – zaloguj się do CEIDG i wypełnij wniosek on-line
Wypełniając wniosek w każdej z form, należy w nim oprócz oczywistych danych w poszczególnych rubryczkach, dokonać wskazania EKD
Co to jest EKD?
Europejska Klasyfikacja Działalności – EKD – jest to usystematyzowany wykaz rodzajów działalności gospodarczej występujące w gospodarce.
Dokonując wyboru powinieneś kierować się zakresem działania swojej przyszłej firmy i dopasować odpowiedni symbol do odpowiedniej klasyfikacji, a następnie wpisać do wypełnianego formularza. Można dokonywać dowolnej liczby wpisów łącznie z takimi, które być może w przyszłości będziesz wykonywał. Jeśli coś pominiesz, zawsze możesz dokonać uzupełnienia.
Kody EKD bez problemu można znaleźć w internecie, ewentualnie osoba przyjmująca papierową wersję zgłoszenia udostępni Ci aktualny wykaz kodów.
2. Nie musisz udawać się do GUS, ZUS/KRUS urzędu skarbowego, zgłoszenie automatycznie zostanie przekazane do odpowiednich urzędów.
3. Jeśli wybierasz inne niż ogólne warunki prowadzenia działalności, musisz udać się do urzędu skarbowego i dokonać zmian w zgłoszeniu. Dotyczy to formy prowadzenia księgowości i sposobu rozliczania podatku.
4. W urzędzie skarbowym należy również podać numer rachunku bankowego niezbędnego do obsługi Twojej firmy.
5. Jeśli chcesz lub nie chcesz być podatnikiem VAT musisz zastanowić się i dokonać odpowiedniego wyboru, informując urząd skarbowy.
6. Wyrób sobie podpis elektroniczny, ułatwi to Tobie poruszanie się po różnych e-urzędach bez konieczności osobistego stawiennictwa. Podpis można wyrobić w urzędzie skarbowym, niestety musisz to zrobić osobiście i fizycznie.
7. Wszystkie te operacje są bezpłatne.
Co dalej?
Każdy przedsiębiorca również i Ty musi prowadzić księgowość. Jeśli uważasz, że poradzisz sobie z tym zadaniem to musisz się zapoznać z całym plikiem odpowiednich przepisów co i jak należy ewidencjonować, kiedy i z kim się rozliczać, choćby podatki i składki na ZUS. Kiedy te wszystkie i wiele innych przepisów, zaleceń i obowiązków poznasz możesz rozpocząć rozliczenia.
Na pomoc może przyjść odpowiednie biuro rachunkowe Lublin. Podpisz umowę i przekaż informację do urzędu skarbowego i ZUS kto będzie za Ciebie to wykonywał. Najczęściej dobre biuro odpowiednie zgłoszenia wykona za Ciebie.
I co teraz?
A teraz możesz już rzucić się w objęcia gospodarki i zacząć realizować swoje działania gospodarcze.