Kto dzisiaj nosi frak? Z czego się składa?

Lifestyle Moda

Kto dzisiaj nosi frak? Z czego się składa?

Frak jest jednym z najbardziej eleganckich strojów męskich, wybierany na specjalne okazje. Jest to kreacja szczególnie szykowna, rzucająca się w oczy, przykuwająca wzrok, mająca ogromny wpływ na postrzeganie, właśnie tak ubranego mężczyzny, przez ogół ludzi. Dobrze by frak – synonim klasyki i luksusu, był równie wyjątkowy, co okoliczności egzekwujące jego założenie. Dlatego warto zdecydować się na uszycie u krawca, kreacji na miarę, która będzie idealnie pasowała do sylwetki konkretnego osobnika. Fraki na zamówienie to metafora dobranych materiałów z wyjątkową dbałością oraz troska o szczegóły, jakość, estetykę i wykonanie.

Kto dzisiaj nosi frak?

Ten wieczorowy strój noszony jest wyłącznie przy niecodziennych i nadzwyczajnych uroczystościach, takich jak formalny ślub czy bal, a także przez dyrygentów, kelnerów (noszą oni czarne muszki, nie tradycyjne białe, co pozwala ich odróżnić od gości przyjęcia) oraz tancerzy (warto wspomnieć, że frak taneczny może nieznacznie się różnić od klasycznego fraka).

Z czego składa się tradycyjny frak?

1. Marynarka frakowa

Marynarki frakowej, choć składa się z dwóch rzędów guzików, nie można zapiąć. Przód marynarki kończy się zaraz za linią talii, przechodząc w tak zwany jaskółczy ogon, spływający do kolan. Klapy z butonierką po lewej stronie wykonuje się z jedwabiu. Używa się również tej tkaniny do obszycia guzików na rękawach.

2. Koszula

Koszula, element fraka, powinna być ze stójką, usztywnianym gorsem oraz pojedynczym mankietem.

3. Kamizelka

Kamizelka jest jednym z ważniejszych elementów składających się na frak. Należy zwrócić szczególną uwagę na jej długość, ponieważ wedle wymogów, dół kamizelki powinien nachodzić na pas spodni, a przy tym powinna być ona krótsza niż marynarka frakowa. To, jaki dokładnie fason będzie miała, i ilu rzędowa będzie, zależy od indywidualnych preferencji.

4. Muszka

Muszka musi być biała i własnoręcznie zawiązana.

5. Spodnie

Spodnie charakteryzują się dwoma lampasami wzdłuż szwów, a także szelkami, podtrzymującymi je w miejscu. Zakładanie paska jest uznawane za błąd.

6. Czarne skarpety

7. Eleganckie buty – czółenka

8. Akcesoria frakowe

– płaszcz – najlepiej czarny
– białe rękawiczki
– nakrycie głowy – cylinder
– szal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *