Katowice

Katowice okiem architekta

Budownictwo

W mieszkańcach różnych części Polski wciąż jeszcze dominuje postrzeganie Katowic jako miasta przemysłowego, w którym nie ma interesujących miejsc do odwiedzenia. Ostatnie lata pokazują, że Katowice zmieniły się bardzo, a istniejące wciąż wyobrażenie jest zupełnie nieprawdziwe. W jaki sposób miasto zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat?

Rynek Katowic

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że wreszcie powstał na plac centralny, pełniący rolę nieformalnego rynku miasta. Z połączenia przestrzeni kilku placów stworzono atrakcyjny punkt, z którego warto rozpocząć zwiedzanie miasta. To także miejsce, w którym można znaleźć na transport do bardziej odległych interesujących części Katowic, choćby słynny dziś Nikiszowiec.

Kultura w Katowicach

Bardzo wiele w Katowicach zmieniło się również pod względem dostępu do kultury. Przede wszystkim uwagę otwarte w 2015 roku na nowo Muzeum Śląskie. Jego nowoczesna bryła świetnie komponuje się z otaczającą go zielenią, co daje świetny przykład doskonałego projektowania przestrzeni publicznej. Szczególnie w okresie letnim odpoczynek na trawniku jest wytchnieniem po godzinach spędzonych na poznawaniu śląskiej historii i tradycji.

Architekt patrzy na miasto

Architekt Katowice analizujący miasto pod kątem zmian urbanistycznych, zauważyłby również jak zmieniło się miasto traktowane jako całość. Przebudowę najbliższej okolicy centrum miasta należy bowiem traktować jako pewien etap w rozwoju miasta przyszłości, w którym pewne elementy dawnego krajobrazu pozostają, inne zaś odchodzą w przeszłość. To widoczna zmiana w myśleniu o mieście, w którym nowoczesne wyzwania, zaczynają być rozwiązywane w sposób kompleksowy.

Katowice pięknieją

Katowice dziś to zupełnie inne miasto niż przed trzema dekadami. Wiele słynnych i charakterystycznych miejsc zniknęło, na ich miejsce pojawiają się nowe budowle, definiując nie tylko samo codzienne życie mieszkańców, ale także i jego odbiór przez turystów. Przekonać się o tej zmianie jest bardzo łatwo, wystarczy Katowice po prostu odwiedzić osobiście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *