Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny?

Biznes

Kredyt hipoteczny ma ponad dwa miliony Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego. Obecne ceny nieruchomości nie stwarzają praktycznie żadnej możliwości kupienia mieszkania za gotówkę (z wyłączeniem zakupów inwestycyjnych, ale na to stać naprawdę niewielu).

Większość z nas zmuszona jest przynajmniej raz w życiu skorzystać z kredytu, po to, aby po prostu mieć gdzie mieszkać. To całkowicie oczywiste, warto jednak wziąć kredyt rozsądnie, tak by przez kilkadziesiąt następnych lat nie ponosić konsekwencji nieprawidłowych decyzji. Niestety, to ten typ zobowiązania, które właśnie przez większość naszego dorosłego życia musimy spłacać. To sprawia, że do zaciągnięcia kredytu powinniśmy się starannie przygotować.

Zadbaj o swoją zdolność i wiarygodność finansową. Zbudowanie odpowiedniego scoringu pozwoli ci na dokonanie wyboru banku i sprawi, że masz szansę na korzystniejsze oprocentowanie kredytu. Pamiętaj, że popełnione przez ciebie błędy niosą dalsze konsekwencje. Wystarczy jedna wpłacona po terminie rata niewielkiej pożyczki konsumpcyjnej, kilkumiesięczne opóźnienie w płatnościach czynszu czy spłacenie po terminie choćby telewizora, kupionego przez sklepowy system ratalny, abyś skazał się na łaskę banku. Postawisz się wówczas w sytuacji, gdy to nie ty bankowi, ale bank tobie będzie dyktował warunki, na jakich udzieli ci kredytu.

Zgromadź wkład własny. Powinien on wynosić przynajmniej dwadzieścia procent wartości twojej nieruchomości. Znajdziesz rzecz jasna bank, który stwierdzi, że mniejsza kwota jest wystarczająca i wystarczy dodatkowe ubezpieczenia, aby z kredytu skorzystać. Pamiętaj jednak, że twoje koszty automatycznie ulegają zmianie. Lepiej odczekać i po prostu uzbierać wymagane środki, aby stworzyć sobie korzystniejsze opcje np. w postaci niższej marży. Dodatkowo wyrobisz sobie nawykowe oszczędzanie, a ta umiejętność zaraz bardzo ci się przyda, będziesz musiał systematycznie rezygnować z czegoś, aby spocić raty kredytu. Im wcześniej się tego nauczysz, tym lepiej.

Zdefiniuj wysokość raty. Twoja rata nie powinna wynosić więcej niż jedną trzecią twoich dochodów netto i zasada ta obowiązuje także wtedy, gdy jesteś w związku. Musisz przy tym pamiętać, że mowa tu o twoich regularnych dochodach, do których nie wolno wliczać premii, nagród czy umów zleceń i to pomimo tego, że bank być może uwzględni je jako twój przychód. To ty musisz pamiętać, że kredyt bierzesz na wiele lat, a nagroda nie jest wcale sprawą oczywistą. Może zdarzyć się rok, w którym jej nie dostaniesz czy zabraknie ci sił na dodatkowe zarabianie. Alternatywą dla kredytu bankowego może być również pożyczka pozabankowa długoterminowa w Getmoneyokres spłaty takiej pożyczki może wynosić od 2 do nawet 48 miesięcy. Warto skorzystać z porównywarki by wybrać najlepszą dla siebie ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *