pożyczka pod zastaw nieruchomości

Czym jest pożyczka pod zastaw nieruchomości i jak ją dostać?

Biznes

Wszelkie pożyczki zaciągane pod zastaw nieruchomości polegają na tym, że bierzemy pieniądze z banku według stopy procentowej (kredyt), a gwarancją zwrotu pieniędzy jest jakaś nieruchomość, czyli dom, mieszkanie lub ziemia. Pożyczki tego typu są zazwyczaj zaciągane na zakup danej nieruchomości. W tym przypadku hipoteka jest na mieszkaniu (domu) zakupionym za pieniądze otrzymane z banku.

Ale jest to tylko jeden, aczkolwiek najbardziej powszechny rodzaj hipoteki. Możemy również zastawić nieruchomość, która już do nas należy i wziąć pieniądze z banku na nowe mieszkanie lub dom. Ponadto, można zaciągnąć pożyczkę nie tylko na zakup domu, ale także na jego naprawę, budowę i inne cele bez ich wskazania.

Co należy wziąć pod uwagę przed zaciągnięciem pożyczki?

Zazwyczaj duża kwota pieniędzy jest brana pod uwagę przy udzielaniu takiej pożyczki na wiele lat. Dlatego też, zanim zaciągniemy taką pożyczkę, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze, musimy wiedzieć, ile mam pieniędzy na zaliczkę i ile musimy pożyczyć. Po drugie, ile ze swoich dochodów jesteśmy skłonni dawać bankowi co miesiąc na spłatę pożyczki i jak długo będzie to możliwe. Po trzecie, jak spłacimy pożyczkę. Po czwarte, jakie są zagrożenia, że nie będziemy w stanie jej spłacić i jak można zmniejszyć ryzyko. Po piąte, przed czym możemy się ubezpieczyć.

Jak zaciągnąć pożyczkę pod zastaw posiadanej nieruchomości?

Należy w pierwszej kolejności porównać oferty z różnych banków. Weźmy pod uwagę nie tylko oprocentowanie kredytu hipotecznego, ale także inne koszty, takie jak ubezpieczenie i opłaty. Wyjaśnijmy, na ile możemy liczyć, jakie dokumenty będą nam potrzebne i jak szybko będziemy w stanie uzyskać kredyt. Następnie należy wybrać nieruchomość. Ten etap zwykle zajmuje najwięcej czasu. Jeśli proces ten potrwa dłużej, banki mogą zmienić warunki, takie jak oprocentowanie pożyczki, minimalną przedpłatę, maksymalną kwotę pożyczki, zasady obliczania itp. Oprocentowanie kredytu hipotecznego zależy od wielu czynników, przede wszystkim od inflacji i stopy procentowej.

Zawarcie umowy

Kiedy zbierzemy wszystkie dokumenty, zabierzmy je do banku do wglądu. W większości przypadków możemy wysłać kopię dokumentów pocztą elektroniczną, nie tracąc czasu na wizytę w biurze. Kiedy eksperci z banku sprawdzą wszystkie informacje, zostanie uzgadniana data transakcji, więc wszystko, co musimy zrobić, to przyjść do banku i podpisać umowę. Przed otrzymaniem kredytu należy wykupić ubezpieczenie. Następnie podpisuje się umowę sprzedaży ze sprzedawcą i umowę z bankiem. Następnym krokiem jest rozliczenie transakcji kupna-sprzedaży. W przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości, odbywa się to również za pośrednictwem banku. W każdym przypadku bank zapewnia bezpieczne przeprowadzenie transakcji.

Czy możemy stracić swoją nieruchomość?

Jeśli nie jesteśmy w stanie spłacić pożyczki zaciągniętej na daną nieruchomość, bank może wystąpić do sądu o pokrycie swoich strat poprzez sprzedaż mieszkania lub innej zastawionej nieruchomości. Należy zwrócić uwagę na to, że po sprzedaży zastawionego mieszkania na podstawie decyzji sądu, zostajemy pozbawieni prawa do korzystania z nieruchomości. To znaczy, że każdy, kto tam mieszka, musi opuścić przestrzeń życiową. Jeśli tego nie zrobimy, nowy właściciel mieszkania może zażądać opuszczenia mieszkania przez eksmisję. Jeśli zadłużenie z tytułu kredytu jest bardzo nieznaczne i wyraźnie nieproporcjonalne do wartości przedmiotu zastawu, sąd może odrzucić wniosek banku o spłatę zadłużenia poprzez sprzedaż przedmiotu zastawu. Ale i tak będziemy musieli spłacić pożyczkę.

Co zrobić w przypadku problemu ze spłatą?

Jeśli znajdujemy się w trudnej sytuacji życiowej, która pogorszyła naszą sytuację finansową (np. jeśli stracimy pracę), możemy spróbować negocjować z bankiem. Poprośmy o zrestrukturyzowanie swojego zadłużenia za pomocą odroczenia płatności, zmniejszenia płatności miesięcznych poprzez wydłużenie okresu kredytowania, zmiana waluty płatności itp. Bank nie musi się na to zgodzić, ale może zmienić warunki umowy.

Więcej informacji

Jeżeli interesuje Cię pożyczka prywatna pod zastaw nieruchomości, sprawdź więcej dodatkowych informacji na stronie pozyczpodzastaw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *