historia bmw

BMW – historia marki

Motoryzacja

Samochody osobowe marki BMW są pojazdami, które można najczęściej spotkać na polskich i światowych drogach. Choć w dzisiejszych czasach koncern BMW jest silnie kojarzony z produkcją aut osobowych, to swego czasu słynął on jedynie z tworzenia samolotów i motocykli. Historia marki BMW jest niezwykle bogata i inspirująca, dlatego też każdy miłośnik samochodów BMW powinien znać ją choćby w pigułce.

Koncern założony został w roku 1916 przez przez Karla Rappa i Gustava Otto, wówczas to w Bawarii powstał Bayerische Flugzeug Werke, czyli Bawarskie Zakłady Samolotowe, po roku nazwę zmieniono na “Bayrische Motorem Werke” (BMW) – Bawarskie Zakłady Silnikowe. Które bardzo szybko odniosły sukces na lokalnym rynku. Koncern na samym początku swojej zajmował się wyłącznie produkcją silników do samolotów, motocykli oraz hamulców kolejowych.Prężny rozwój firmy i chęć zaistnienia na światowym rynku motoryzacyjnym zainspirował właścicieli do stworzenia pierwszego pojazdu. I tak w roku 1923 na rynku pojawił się pierwszy motocykl marki BMW R32, pięć lat później twórcy marki ponownie zaskoczyli swoich wiernych fanów wypuszczając na rynek samochód osobowy BMW 3/15 wzorowany na kultowym Austin Seven. Pojazd wyposażony był w otwierany dach, jak na tamte czasy posiadał również całkiem przyzwoite osiągi, bowiem bez problemu mógł on rozpędzić się do 80 km/h. BMW 3.15 zaopatrzone został w silnik o pojemności743 cm3.

Kolejny pojazd osobowy wyszedł z pod skrzydeł marki BMW w roku 1933. Model 303 wyposażony był w większy silnik o pojemności 1,2 litra. BMW 303 posiadało także charakterystyczny znak rozpoznawczy w postaci wlotu powietrza na masce, który obecny był także w późniejszych modelach pojazdów marki BMW.Zarówno okres I jak i II wojny światowej nie był łaskawy dla koncernu BMW, wówczas firma nie raz musiała stawiać czoła licznym przeciwnościom losu. Dopiero lata 70-te i działalność inżyniera Eberhard von Kuenheim zapewniły przedsiębiorstwu upragnioną stabilizację w branży motoryzacyjnej, co więcej marka BMW w niedługim czasie zyskała dużą popularność nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. To za jego sprawą w 1972 roku na rynek motoryzacyjny wypuszczony został popularny model BMW z serii 5 znakowany E12. W kolejnych latach zmieniali się zarówno właściciele jak i produkowane modele pojazdów osobowych. I tak w 1975 roku ukazał się pierwszy model BMW serii 3, który łączył w sobie elementy klasyki i nowoczesności, rok później na rynku zadebiutowała znana i lubiana przez wszystkich “szóstka”. BMW serii 7 wprowadzone zostało do sprzedaży w roku 1977, w kolejnym roku Bawarczycy postanowili zaskoczyć swoich fanów innowacyjnym modelem BMW M1, którego następca pojawił się dopiero w roku 1985 – mowa oczywiście o BMW M3.

Kolejnym przełomowym etapem w istnieniu koncernu BMW było wykupienie dużego przedsiębiorstwa Rover Group, co miało miejsce w 1994 roku, cztery lata później przedstawiciele marki postanowili zakupić również markę Rolls-Royce-Automobiles.W 1999 roku koncern zaprezentował swoje najnowsze pomysły i innowacje w modelach BMW X5oraz BMW Z8.Po sześciu latach marka BMW postanowiła sprzedać również MG-Rover oraz Land Rover (2000 r.). W roku 2004 na rynku pojawił się pierwszy pojazd kultowej serii 1. Pięć lat później taśmę produkcyjną opuścił nowoczesny i niezwykle designerski model BMW X1. Rok 2013 to czas dla modeli BMW i8oraz innowacyjnego BMW i3, którego główną cechą charakterystyczną jest zerowa emisja spalin, co z kolei korzystnie wpływa na nasze środowisko naturalne.

Czytaj więcej o serwisie i naprawach BMW na stronie: https://stando.pl

Źródło:
www.wikipedia.pl
www.motofakty.pl
www.sprzedajemy.pl
www.bmwino.npx.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *